Od tamtamov po internet a späť

Autor: Lucia Mikovičová | 15.4.2013 o 20:58 | (upravené 15.4.2013 o 22:04) Karma článku: 6,18 | Prečítané:  442x

Na jednej strane moderné masmédiá medzi sebou tvrdo bojujú, na strane druhej si uvedomujú, že tento boj nemôžu vyhrať úplne a definitívne. Tvoria totiž jeden celistvý systém, v ktorom každý z nás nielenže nie je odkázaný na jediný jeho prvok, ale zväčša sa obracia na viaceré z nich.

 

V úplných prvopočiatkoch komunikácie boli znaky, zvuky a signály jedinými dorozumievacími prostriedkami. Neskôr vznikli reč a písmo. Ľudia boli čoraz rozumnejší, vzdelanejší a chceli si odovzdávať čím ďalej, tým viac informácií. Doba sa odvtedy zmenila. A aj keď si ľudia informácie vymieňajú aj dnes, realizujú to častejšie prostredníctvom takzvaných "nových médií".

 

Nahrávky na magnetofónových páskach nahradili mp3ky a iPody, filmy sú bežne dostupné na DVDčkách a blue-ray diskoch. Doba sa zrýchlila a namiesto toho, aby sme si sadli k fotkám vyvolaným na fotografickom papieri, máme ich uložené na harddisku v počítači. S kvantitou sa stratilo akési čaro vzácnosti materiálu, ktorý sa dal chytiť a hlavne stratil sa čas, ktorý sme venovali tradičným médiám. Všetko staré nahradilo niečo nové, niečo lepšie a modernejšie, no napriek tomu vieme, že aj to staré bolo kedysi pre nás nové a v tom danom momente výnimočné a čarovné.

 

Všetko sa opakuje a tým sa kruh uzatvára. Pôvodné veci sa stávajú opäť vzácnymi a tak ľudia znovu objavujú kúzlo gramofónových platní, kupujú si fotoaparáty na film, navštevujú divadlá, kvôli atmosfére, ktorá vzniká medzi hercom a divákom, pretože tam kde je atmosféra, je emócia a tam kde je emócia je aj život. V určitej forme sa vrátilo späť aj  dorozumievanie prostredníctvom symbolov a znakov, dnes vo forme esemesiek, rôznych skratiek a emotikonov, ktoré sa síce snažia vyjadriť emóciu a vniesť do komunikácie trochu ľudskosti, no reálny úsmev, gestikuláciu, mimiku a intonáciu do žiadneho mailu, či správy neprenesieme. Aj napriek technologickým výdobytkom, ktoré v oblasti médií ešte len prídu, verím, že nás technika nepohltí definitívne a že si ľudia k sebe opäť nájdu cestu a začnú si viac vážiť čas bez telefónu a počítača v spoločnosti druhého človeka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

TV

Fico zabáva ľud vtipmi ako Mečiar

Premiér na mítingoch s voličmi rád rozpráva jednoduché vtipy.


Už ste čítali?