Jama - Oko - Skladová (heslo naše každodenné)

Autor: Lucia Mikovičová | 6.4.2013 o 11:22 | (upravené 6.4.2013 o 12:17) Karma článku: 8,25 | Prečítané:  619x

Máte sedavé zamestnanie? Zdá sa Vám, že máte málo pohybu? Potrebujete zhodiť nadbytočné kilogramy? Začnite študovať na FMK a zapojte sa do programu JAMA - OKO - Skladová. Trio, dôverne známe všetkým študentom a priateľom našej školy, Fakulty masmediálnej komunikácie. Nejde o žiaden nový druh cvičenia, ide iba o klasickú cestu na vyučovanie.

Sú to už takmer tri roky, čo sme sa my, terajší bakalári prvý krát stretli na pôde akademickej obce UCM. Dodnes si pamätám príjemný letný deň, mimochodom bol to 23. august 2010, keď sa v Kine OKO zhromaždilo asi 65 mladých, tak trochu nesmelých dospelákov, aby sa zapísali na Fakultu masmediálnej komunikácie. Áno, boli sme to my. My, teraz už trochu oťukanejší tretiaci, ktorých čoskoro čakajú prvé, bakalárske štátnice. Záverečné skúšky má väčšina študentov v auguste a tak sa v nás po troch rokoch možno opäť prebudí trochu tej nesmelosti a pokory. Dúfam.

Dni keď sme v rozvrhu študovali skratky ako BM 338, AM3, JAMA 12, či kino OKO sú už dávno preč, no tieto kódy nás sprevádzajú od prvého školského dňa na FMK až dodnes. Naša fakulta má samostatné sídlo na ulici Skladová, čo je ako sa slušne hovorí "pánu Bohu za chrbtom". Napriek tomu si osobne myslím, že budova našej školy má veľké čaro a svoju charizmu. Priestory školy som si obľúbila, nielen vďaka malým, útulným učebniam, ale aj kvôli ľuďom, ktorí tam sú, pretože sú to práve ľudia, ktorí tvoria dušu školy. Patria tam okrem vyučujúcich a nás študentov aj pani upratovačky, bufetárky, vrátnici a tety z knižnice.

Všetci títo ľudia deň čo deň - niektorí aj menej často - absolvujú trasu na Skladovú. Tí, čo chodia vlakom, si vychutnajú cestu zo stanice po Hospodárskej, ktorá trvá rýchlym krokom cca 25 minút. Študenti, ktorí bývajú na intrákoch v druhej časti Trnavy majú prechádzku ešte o niečo dlhšiu. A preto sa nám to vedenie školy od tohto akademického roka snažilo aspoň trochu uľahčiť a tak pred vchodom na Skladovej, v JAME aj pri OKU môžete vidieť odparkované bicykle. Pýtate sa prečo? Neslúžia na zábavu počas prestávok, ale sú tam pre všetkých, ktorí majú v rozvrhu zakódované predmety aj v JAME, aj v OKU, aj na Skladovej a na presun niekedy len 10 minút. Aha, ja som Vám ešte stále nespomenula mestskú hromadnú dopravu. No povedzme si tak, že v kuloároch sa šušká, že existuje. V lokálnych periodikách sa dočítate o optimalizácii dopravy a o tom, ako upravili spoje, aby ľuďom uľahčili prepravu do práce, či do školy. Potom si pozriete cestovný poriadok a zistíte, že "soudruzi asi někde udělali chybu". Autobus na Skladovú ide v lukratívnych časoch raz za hodinu, v menej lukratívnych časoch raz za dve hodiny. Podstatné je, že ide vždy vtedy, keď ho nepotrebujete. A tak nám nezostáva nič iné len spoľahnúť sa na iné dopravné prostriedky. Niektorí volia pohodlie auta, iní v jarných dňoch vytiahnu kolobežky a ďalší si požičajú aj tie školské bicykle. Keď je vonku pekne, nie je to nič drastické. No na jeseň bývajú aj dni keď je škaredo. V Trnave platí jednoduché pravidlo, že keď na ostatnom území Slovenska prší, tak v Trnave prší a do toho fúka silný vietor. Vždy. Preto s dáždnikom na trase JAMA - OKO - Skladová neuspejete. A tak jediným chtíčom prečo sa v pršiplášti prebrodiť až na Skladovú je vízia teplých radiátorov, pri ktorých sa človek vysuší, samozrejme ak v tom období už kúria. Povedzme si na rovinu, na čo by sme po pár rokoch spomínali, keby bolo všetko jednoduché a ružové. Veď aj v korporátnych farbách fakulty dopĺňa sviežu ružovú, o niečo pochmúrnejšia sivá.

Také sú aj dni na FMK, niekedy ružové, inokedy šedasté, ale hlavne, štúdium na FMK nie je len o tom chodiť na prednášky, či písať seminárky a robiť skúšky, je predovšetkým o tom stretnúť príjemných ľudí, pobaviť sa a mať zážitky na ktoré budeme v budúcnosti pri nejakej stretávke s úsmevom na tvári spomínať. A myslím, že heslo JAMA - OKO - Skladová bude jedno z prvých, ktoré sa nám vybaví pri spomienke na našu alma mater.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?